Věrnost sobě

daisy-1403133_1920
“Věrnost sobě.” Toto slovní spojení mi zní v hlavě a vibruje tělem od minulého týdne. Bylo to tak… Klientku jsem provázela procesem Cesty a cílem bylo podívat se, kdy ztratila, odevzdala nebo potlačila svoji sílu. Klientka se krásně otvírala, přišly jí vzpomínky, pocity a v jeden moment pochopila, že síla není bojovnost, tvrdost ani nezávislost. Došlo jí, že síla = láska k sobě, věrnost sobě.

O sebelásce a o tom, jak se mít rád jsem toho už slyšela a četla… Ale slova VĚRNOST SOBĚ do mě vstoupila a otevřela tam uvnitř něco, co dosud bylo zavřeno. Začla jsem se dotazovat sama sebe. Mohu říct, že jsem věrná sobě? Dělám jen věci, se kterými jsem v souladu?

A na otázky začly přicházet odpovědi. Situace, v kterých jsem si musela přiznat, že sama sobě věrná nejsem 🙁 Bolí to hodně, když si to člověk uvědomí. Když zjistí, že dá přednost dětem nebo partnerovi před sebou samým. Že dá přednost “klidu” před svojí touhou. Že dá přednost nějakým okolnostem před věrností sobě.

Ve svém procesu jsem se pak podívala na zásadní momenty ve svém životě, kdy jsem upozadila sebe před něčím nebo někým jiným. Prožila jsem si obrovskou vlnu vzteku. Vzteku na sebe. Že to dělám… a že jsem to dělala doteď! A pak jsem si odpustila. Vždyť v těch chvílích jsem jen dělala to, co nejlepší jsem uměla. Tenkrát jsem neviděla možnost říct “NE” nebo vystoupit z nepříjemné situace.

Odteď si slibuju věrnost. Dávám si měsíc na sebepozorování. Uvědomování si, jak jsem na tom. Budu na sebe hodná. Půjdu krůček po krůčku, cestou k sobě. Cestou možná pomalou, ale přímou. Držte mi pěsti 🙂 A já je držím vám!

A děkuji, za všechny klienty, kteří se mnou sdílí své trable a ukazují mi možnosti posunout se dál.