Kouzlo hausbótu

hausbotHausbót nás učaroval. Poprvé před rokem. Letos opět a možná ještě víc. Slapy jsou důkaz, že za romantikou člověk nemusí daleko k moři. Máme všechno tady – 45 minut autem z centra Prahy.

Pronájem hausbótu na jeden den stojí dva tisíce. V ceně máte plavidlo, střechu nad hlavou, kuchyň, ložnici, terasu, někdy i chemický záchod 🙂 K řízení hausbótu nepotřebujete žádné speciální oprávnění, v půjčovně vás zaškolí během 10 minut, třeba s vámi vyrazí i na zkušební jízdu, pokud potřebujete.

Převezmete klíčky, vycouváte a Slapy jsou vaše! Velká krásná plocha klidné vody, kolem zelené kopce, lesy, zaparkované hausbóty, chatky, hotýlky, kempy… pastva pro oči. Stojím u kormidla s větrem ve vlasech a sluncem v zádech, koukám před sebe, zdravím posádky různých plavidel kolem a cítím svobodu a neuvěřitelnou pohodu. Už navečer si uvědomím, že mě bolí mimické svaly na tvářích – z toho celodenního mírného úsměvu, který tam automaticky je.

Je to paráda! A úplně nejlepší na tom, že si můžete vybrat místo, kde zakotvíte. My našli krásné ve voňavém lese s ohništěm, všude čisto, klid, žádná hudba, cizí lidi, křičení jako to je v kempu. Jen my 4 a voda, země, oheň, vzduch… Zvuky lesa, praskání ohně a šplouchání vyskakujících ryb.

Večeře na střeše s kouzelným výhledem, grilované dobroty, které venku v přírodě chutnají stejně nejlíp. Pak večerní koupačka bez plavek a spánek na vodě. A zároveň v lese.

Ráno se snídaně dožadují nejen děti, ale také kačeny a labutě. Potom osvěžení ve vodě a člověk nemusí nic balit, jen odváže lana a může vyrazit na další plavbu… a je to tu zase, pozdravy ostatním, vítr, slunce, mraky, vzduch, vůně vody, výhledy, pláže…

Nás dospěláky to baví a děti jakbysmet. Je jim 4 a 6 let, při plavbě mají pro jistotu pásek a křidýlka. Přestože přes hausbót nevidí, u kormidla se střídají a vydrží desítky minut. Baví je objevování nových míst, koupačky, házení kamínků do vody, sbírání dřeva na oheň, hledání hub, lovení rybek, palačinky se salkem ke snídani, večerní povídání nebo les, který se ve tmě proměnil v pohádkový…

Zas jsem si uvědomila, jak je to jiný, když člověk odjede z domů a vypadne z iluze, co všechno musí… a co by ještě měl.  Jaká je to pohoda, jen BÝT, koukat na mraky, cítít vítr, užívat si západy slunce.

Přeji vám krásné prázdninové zastavení a dovolelkování 🙂

Lenka